O medvědovi a abecedě

27. dubna 2007 v 23:26 | sluneční zahrada |  Pro nejmenší děti - pohádky
Žil byl jednou jeden tuze hloupý kralevic. Co učenců a mudrců už k němu jeho vznešený otec povolal, aby ho naučili psát a aby mu vtloukli rozum do hlavy, bez něhož by zemi vládnout nemohl, jen co je pravda! Učenci si na zámku podávali dveře, ale mladý princ učení ne a ne přijít na chuť, celé dny jen proseděl a s radostí se šťoural v nose. To už však na krále bylo moc: Nechal do paláce zavolat starého mudrce, sečtělého a v různých vědách zběhlého, široko daleko známého učence, aby prince naučil co třeba. Král přijal mudrce do služby s jedinou podmínkou: že bude jeho syna vychovávat po dobrém, ne po zlém a dobrým slovem šetřit nebude - vždyť je králevic tak slabý a bojácný! Jenže učitel, ten se s princem příliš nemazal. Nakonec, když už ani on nemohl princovu hloupost vystát, přetáhl králevice několikrát proutkem přes záda, a povídá:
"To abys věděl, že vzdělání vždycky z hole pramení."
Princ si ihned běžel postěžovat k otci, že prý ho mistr při hodině zbil.
Nato mudrce uvrhli do šatlavy a na smrt odsoudili. V den popravy ho však ještě jednou před krále a radu sudích přivedli: nešťastník se obhajoval, důkazy předkládal, leč marně. Nakonec rozhořčeně zvolal:
"Raději bych učil abecedě medvěda z lesa, nežli syna Jeho výsosti!"
Takový výsměch krále dopálil, rozsudek byl vynesen:
"Když během jediného roku nenaučíš číst a psát obyčejného medvěda, pak věz, že tě šibenice nemine!"
Na to dal král chytit v lese medvěda a poslal ho učenému pánu.
Mistr vyrobil z vydělané kůže silnou knihu a vložil mezi listy vždy po plátku masa. Medvěd pak popadl knihu a listoval a listoval, dokud všechno maso nenašel. A přitom brumlal a listy otáčel.
Když se rok s rokem sešel, poslal král pro učence, aby mu předvedl, co medvěda naučil. Medvěd, jakmile spatřil na královském stole položenou knihu, natáhl se na zadní, popadl ji a začal v ní listovat. Brumlal a mručel, celou knihu prolistoval a pak znovu od začátku.
Dvořané se smáli, až se za břicho popadali, a král se tázal učitele:
"Copak nám to medvěd říká?"
"Čte, Vaše výsosti."
"Co je tohle za čtení?!"
"Prosím poníženě, Vaše výsosti, čte ve svém jazyce: říká abecedu v řeči medvědí."
Nato se rozesmál i samotný král a odpustil mudrci. A protože viděl, že má učenec rozumu i na rozdávání, přijal ho nakonec znovu do služby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama